Centrum Hewelianum rozbłyśnie!

08-02-2017 08:23

Nowe oświetlenie parku i zabytkowych obiektów czy nowoczesny System Zarządzania Energią - to kolejny etap przeobrażeń przestrzeni parkowej Centrum Hewelianum, który zrealizowany zostanie dzięki dofinansowaniu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego. Centrum Hewelianum właśnie otrzymało dotację na działania proekologiczne!

Do zmian na Górze Gradowej, czyli na terenie ponad 20 hektarów, na którym mieści się gdańskie centrum nauki, mieszkańcy Trójmiasta zdążyli się już przyzwyczaić. Wystarczy wizyta po miesiącu lub dwóch - przeobrażenia widoczne są nawet dla stałych bywalców Centrum Hewelianum. Rewaloryzacja kolejnych obiektów fortecznych to tylko jeden, lecz ten najbardziej dostrzegalny efekt. Drugim są zmiany samego terenu - od przebudowy ulicy Gradowej, przez modernizację parkingów, aż po zmiany w przestrzeni parku. Już wkrótce rozpocznie się realizacja kolejnego projektu stanowiącego element kompleksowych działań proekologicznych, które od blisko 10 lat wdrażane są w Centrum Hewelianum. Dotychczas zainstalowano m.in. dziewięć pomp ciepła zasilających instalacje ogrzewania budynków, trzy centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła, trzy instalacje fotowoltaiczne produkujące energię elektryczną.

Dzięki realizacji nowej inwestycji w przyszłym roku spacerowicze będą mogli podziwiać zmodernizowane oświetlenie parku, ale nie tylko. W ramach projektu wymienionych lub zmodernizowanych zostanie 200 lamp znajdujących się na głównych ciągach pieszych: Sucha Fosa, otoczenie Redity Napoleońskiej, Bastion Jerozolimski oraz ponad 60 lamp podświetlających zabytkowe budynki. Specjalne oświetlenie zyska także Krzyż Milenijny i jego otoczenie. Nowe LED-owe oświetlenie będzie znacznie bardziej energooszczędne, co wpłynie na obniżenie kosztów jego eksploatacji o blisko 50%.

Drugim istotnym elementem projektu jest wdrożenie kompleksowego Systemu Zarządzania Energią, który będzie optymalizował pracę oświetlenia, dostarczał dane o zużyciu i parametrach energii, ewentualnych awariach. System umożliwi gromadzenie danych i ich analizę. Praca systemu wpłynie na podniesienie niezawodności oświetlenia, a tym samym wzrost poziomu bezpieczeństwa osób poruszających się po terenie Centrum.

Prace w parku mają rozpocząć się w drugiej połowie roku. Planowany czas zakończenia inwestycji to początek 2018 roku. Dotacja w wysokości blisko 792 tysięcy złotych pochodząca ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego, zostanie przeznaczona na modernizację oświetlenia terenu Centrum Hewelianum oraz instalację systemu zarządzania energią.

 
Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. ZAMKNIJ