Czy wiesz, że..

27-08-2009 15:21

7 grudnia br. (wtorek) dzięki uprzejmości dyrekcji Centrum Hewelianum odbyło się w odrestaurowanych wnętrzach Kaponiery Południowej spotkanie naukowe Korporacji Akademickiej Lauda, na które - oprócz fuksów, barwiarzy i filistrów środowiska korporacyjnego - zaproszono także gości. Wykład pt. "Dosyć tego Boziewicza, czyli fakty i mity na temat postępowania honorowego" wygłosił pracownik Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego dr Marcin Michał Wiszowaty.

Przybyli goście mieli okazję przekonać się dlaczego w ogóle doszło do kodyfikacji postępowania honorowego oraz jakie wciąż funkcjonują na jego temat mity (w szczególności dotyczą one pojedynku, który w powszechnej świadomości jest pojęciem tożsamym z postępowaniem honorowym, co jest oczywiście nieprawdą).

Dzięki czytelnej i bogatej prezentacji multimedialnej można było zapoznać się z genezą narodzin postępowania honorowego oraz przyczynami jego kodyfikacji w XIX w., następnie ewolucją samych kodeksów (ze szczególnym uwzględnieniem polskich kodeksów honorowych, w tym osławionego, lecz jednocześnie jednego z najgorszych, tzw. kodeksu Boziewicza), podstawowymi pojęciami, procesami i etapami postępowania honorowego, wreszcie znaleźć odpowiedź, kto (w przeszłości i dziś) może zostać uznany za osobę honorową (tj. gotową udzielić satysfakcji honorowej).

Za ilustrację do wykładu posłużył także fragment filmu fabularyzowanego filmu dokumentalnego, nagranego przed paroma laty przez angielską telewizję.


23 października br. odbyło się na terenie Centrum Hewelianum pierwsze w tym semestrze akademickim otwarte spotkanie Korporacji Akademickiej Lauda (www.korp-lauda.pl), którego celem było zaznajomienie gości z ideą ruchu korporacyjnego oraz historią oraz tradycjami K! Lauda. Tym samym Centrum Hewelianum kolejny już raz nawiązało do tradycji historycznych fortu, bowiem w okresie międzywojennym na Górzej Gradowej kwitło życie akademickie korporantów, wówczas niemieckich, którzy w wybranych budynkach pofortecznych mieli swoje knajpy, siedziby (tzw. kwatery) oraz akademik.

Korporacje akademickie to (najczęściej) męskie stowarzyszenia o charakterze ideowowo-kulturalnym skupiające studentów oraz absolwentów wyższych uczelni. Tradycje tego typów ruchów sięgają w Europie przełomu XVIII i XIX w., choć początków związków studenckich należy szukać już w średniowiecznych nationes. W Gdańsku pierwsze korporacje powstały w 1904 r., a w okresie Wolnego Miasta Gdańska obok niemieckich pojawiły się także polskie, ukraińskie i estońskie.

W powojennej Polsce korporacje akademickie nie mogły oficjalnie funkcjonować – dopiero sytuacja po 1989 r. umożliwiła „odrodzenie się” korporacji. Dziś w Trójmieście istnieją łącznie trzy korporacje akademickie: ZAG! Wisła, Konwent Polonia oraz wspomniana wyżej K! Lauda.

Na zdjęciu:
herb Korporacji Akademickiej Lauda.


… w okresie międzywojennym teren dawnego fortu Góry Gradowej był miejscem, gdzie na stałe przebywali studenci z Technische Hochschule Danzig (dzisiejsza Politechnika Gdańska) ? Na początku lat 20. ub. w. dawny fort przekształcono w teren rekreacyjny, a część z obiektów zaadoptowano na lokale dla niemieckich korporacji akademickich (szczegóły w dziale Historia).

W ciągu ostatnich miesięcy udało się Centrum Hewelianum nawiązać kontakty z przedstawicielami działających obecnie w Trójmieście korporacji studenckich, jak i stowarzyszeniami akademickimi w Niemczech, które kontynuują tradycje dawnych, gdańskich korporacji. W maju oraz lipcu b.r. przy wsparciu Centrum Hewelianum obydwie trójmiejskie korporacje – Konwent Polonia oraz Związek Akademików Gdańskich Wisła – zorganizowały uroczyste komersze w historycznych zabudowaniach fortecznych.

W najbliższych dniach Centrum Hewelianum będzie gościło również grupę gości z Niemiec, członków Corps Baltica-Borussia Danzig zu Bielefeldt – korporacji, która kontynuuje tradycje aż dwóch, dawnych organizacji akademickich z Gdańska: Corps Baltica (in WSC) oraz Corps Borussia (in WSC). Goście z Niemiec będą mieli możliwość wysłuchania referatu poświęconego rozwojowi ruchu korporacyjnego w Gdańsku do 1945 r., a następnie okazję zwiedzić cały kompleks fortu. Pobyt na Górze Gradowej jest dla gości z Corps Baltica-Borussia Danzig zu Bielefeldt szczególnie ważny z uwagi na fakt, że spotkanie odbędzie się w miejscach bezpośrednio nawiązujących do historii korporacji – lokalach, które były użytkowane przez wymienione wyżej dwa Corps. Wizyta na forcie jest jednym z punktów kilkudniowego pobytu niemieckich korporantów w Gdańsku i regionie, podczas którego goście zwiedzą Główne i Stare Miasto w Gdańsku, zamek w Malborku, a także spotkają się z przedstawicielami Politechniki Gdańskiej.

Na zdjęciu:
Podczas marcowej wizyty przedstawicieli Corps Baltica-Borussia Danzig zu Bielefeldt (na zdjęciu: dr inż Karl Schütt oraz Dietrich Ewert) zostały przekazane jednostce dwa, niezwykle cenne oryginalne przedmioty związane z działalnością Corps Borussia w Gdańsku w okresie międzywojennym: banda oraz tzw. dewizka. Oba eksponaty zostały przez darczyńców własnoręcznie zawieszone na manekinie studenta gdańskiego na wystawie historycznej „Wehikuł Czasu – Człowiek i Pocisk”.

tekst: Jan Daniluk

 
Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. ZAMKNIJ