Do Domu Zdrojowego "wraca życie"!

10-03-2017 10:22

Zabytkowy Dom Zdrojowy w Brzeźnie nie popadnie w ruinę. Właśnie ogłoszono konkurs na koncepcję architektoniczną obiektu, która pokaże jego nowe funkcje. Docelowo powstanie tam centrum edukacji ekologicznej. Dla Domu Zdrojowego rozpoczyna się więc drugie życie!

Informacja o nowym pomyśle na Dom Zdrojowy w Brzeźnie pojawiła się w ubiegłym roku. Decyzją władz miasta obiektem będzie zarządzać Centrum Hewelianum, które posiada doświadczenie w adaptacji zabytkowych obiektów.

Dom Zdrojowy od początku swojego powstania pełnił funkcje uzdrowiskowe. Obecny obiekt został zbudowany w parku zdrojowym w roku 1893, w miejsce Domu Kuracyjnego (Kurhausu), który uległ spaleniu rok wcześniej. Pierwotnie był to trójbryłowy budynek na planie prostokąta, z reprezentacyjną częścią centralną i dwoma symetrycznymi skrzydłami bocznymi z drewnianymi werandami. Około 1900 roku uzupełniono funkcje Domu Zdrojowego, stawiając przy nim, od strony wschodniej, eklektyczny budynek murowany, znacznie różniący się od jednorodnego wystroju głównej bryły budynku. Ta część Domu Zdrojowego posiada wejście bezpośrednio z ulicy Zdrojowej prowadzącej w kierunku plaży. Po II wojnie światowej drewniane galerie zamknięto ścianami, a wnętrze budynku podzielono na komunalne lokale mieszkalne. Nie zatrzymało to jednak postępującej degradacji zabytku. Władze miasta postanowiły znaleźć na niego nowy pomysł, aby uratować jeden z głównych obiektów najstarszego na wybrzeżu kąpieliska morskiego.

Centrum Hewelianum zaproponowało nowe funkcje społeczne i kulturalne, jakie pełnić będzie Dom Zdrojowy. Stanie się on obiektem wielofunkcyjnym pełniącym rolę ponadlokalnego centrum edukacyjnego o profilu ekologicznym. Zajęcia będą realizowane w formie wykładów oraz warsztatów jednodniowych lub w formie pakietów edukacyjnych, w zaadaptowanych na ten cel pomieszczeniach. Program zajęć oparty będzie w dużej mierze o multimedia z wykorzystaniem najnowszych technologii. Hewelianum zakłada także prowadzenie tematycznych zajęć manualnych jak warsztaty czerpania papieru, tworzenia drewnianej biżuterii czy konstruowania wiklinowych mebelków. Oferta będzie połączona z odwiedzinami Centrum Hewelianum oraz innych atrakcyjnych miejsc w Gdańsku. Centrum edukacji ekologicznej ma towarzyszyć hostel i kawiarnia lub restauracja. Takie rozwiązanie pozwoli na zmniejszenie kosztów utrzymania obiektu.

Konkurs na koncepcję architektoniczną ogłoszony został 09 marca br. Termin nadsyłania prac upływa 31 maja, a wyniki konkursu poznamy 08 czerwca. Dla zwycięzcy przewidziano nagrodę pieniężną w wysokości 7.000,00 zł oraz zaproszenie do negocjacji w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego w trybie zamówienia z wolnej ręki, na opracowanie dokumentacji dla przyszłej inwestycji. Dom Zdrojowy w swej nowej funkcji miałby przyjąć pierwszych gości w 2019 roku.

 
Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. ZAMKNIJ