Europejskie Dni Dziedzictwa w Forcie Góry Gradowej

01-09-2009 15:21

Fort Góry Gradowej w Gdańsku jest obszarem dawnych fortyfikacji, których powstanie szacuje się na XVII wiek. Aby przybliżyć zwiedzającym dzieje tego zakątka miasta, została stworzona, w ramach projektu budowy Centrum Hewelianum, wystawa zatytułowana „Wehikuł Czasu – Pocisk i Człowiek”.

Składa się na nią 11 stałych ekspozycji, które są prezentowane w zabytkowych, odrestaurowanych obiektach pofortecznych. W dawnych schronach zostały przedstawione wybrane epizody z dziejów fortu oraz zagadnienia związane ze sztuką wojenną. Zwiedzający mogą dowiedzieć się nieco więcej o pruskim garnizonie w Gdańsku, uzyskać odpowiedzieć na pytanie, kto bawił się i mieszkał na terenie fortu w okresie Wolnego Miasta Gdańska, czy wreszcie przekonać się, jak działała tzw. zagłuszarka Radia Wolna Europa. Wszystkie ekspozycje wzbogacone zostały słuchowiskami, w których to w role historycznych postaci wcielili się znani polscy aktorzy.

Podczas Europejskich Dni Dziedzictwa, w dniach 13 – 14 września, historyczna wystawa „Wehikuł Czasu – Pocisk i Człowiek” będzie czynna w godzinach od 10:00 do 18:00. W dniu 13 września w godz. 11.00-17.00 na zwiedzających będą czekali przy Krzyżu Milenijnym przewodnicy w historycznym umundurowaniu, którzy zaproszą wszystkich chętnych do wspólnego zwiedzania wystawy. O godzinie 12.00 i 13.00 odbędą się wykłady historyczne poświęcone dziejom gdańskiego fortu (laboratorium amunicyjne w Zespole Poterny do Niskiego Czoła Kurkowego).

Z kolei w dniu 14 września grupy szkolne będą miały możliwość zwiedzenia Fortu Góry Gradowej z przewodnikiem. W ramach 2-godzinnej wycieczki uczniowie obejrzą najciekawsze, zazwyczaj niedostępne, obiekty fortu wraz z wnętrzami oraz poznają fascynującą historię Góry Gradowej. Pieszą wycieczkę śladami najważniejszych wydarzeń z historii fortu uatrakcyjni wspaniała panorama Gdańska, którą można podziwiać z kilku punktów widokowych. Zwiedzanie w godz. 9.00-11.00, 10.00-12.00, 11.00-13.00, 12.00 -14.00. Grupy szkolne proszone są o wcześniejszą rezerwację pod nr tel.: 058 300 08 42 wew. 39. Sprawę prowadzi pani Dorota Cieślicka.

Udział we wszystkich atrakcjach Europejskich Dni Dziedzictwa w Forcie Góry Gradowej jest bezpłatny !

Załączniki

 
Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. ZAMKNIJ