Koło Astronomiczne „Gwiezdne Universum” - zapisy zakończone

01-01-2017 07:50

Uwaga miłośnicy astronomii! Jeśli macie przynajmniej 15 lat i chcecie nauczyć się obsługi profesjonalnego teleskopu, spróbować swoich sił w astrofotografii, a do tego samemu poszukać gwiazd na niebie oraz dowiedzieć się tego, czego nie dowiecie się w szkole – Koło Astronomiczne "Gwiezdne Universum" jest dla Was! Śpieszcie się - ilość miejsc ograniczona!

3,2,1 – startujemy! W Centrum Hewelianum rusza Koło Astronomiczne "Gwiezdne Universum". To cykl 5 spotkań, które odbywać się będą w Centrum Hewelianum od stycznia do maja, po jednym w miesiącu. Każde z zajęć poprowadzi jeden z naszych astronomów, który przybliży Wam tajniki obsługi teleskopu, astrofotografii i wielu innych zagadnień.

Zajęcia przeznaczone są dla uczniów, którzy ukończyli 15 lat. Udział w Kole Astronomicznym jest odpłatny i wynosi 50 zł (opłata jest jednorazowa i bezzwrotna, szczegóły w regulaminie).

Ilość miejsc jest ograniczona, o kolejności decydować będzie data rejestracji potwierdzona przelewem bankowym.

Rezerwacji miejsca w Kole Asrtronomicznym należy dokonywać poprzez formularz pod linkiem hewelianum.pl/koloastronomiczne/.

Zajęcia będą odbywać się popołudniami, by można było obserwować niebo za pomocą profesjonalnych teleskopów. W przypadku niepogody zajęcia będą odbywać się w jednej z sal Centrum Hewelianum.

Daty spotkań Koła Astronomicznego "Gwiezdne Universum":

12 styczeń, godz. 17:30

16 luty godz. 18:00

9 marzec 18:30

20 kwiecień godz. 20:30

18 maja godz. 21:00

O czym będą zajęcia?

"Oczami Wszechświata"– na tym spotkaniu spróbujemy poszukać odpowiedzi na pytanie o gwiazdy: jak się rodzą, jak i dlaczego umierają, które są młodsze, a które starsze. "Teleskop w Twoich rękach"- spotkania w ramach Koła Astronomicznego to wyjątkowa okazja do nauki obsługi profesjonalnych teleskopów, które są na stałym wyposażeniu Centrum Hewelianum. Pokażemy Ci nie tylko jak się je uruchamia, ale również jak szukać interesujących Cię obiektów na nocnym niebie. Podczas zajęć pt. "Astrofotografia" dowiemy się jak powstają piękne zdjęcia kosmosu i jak je samodzielnie wykonać. "Halo! Czy tu Droga Mleczna?" czy można "usłyszeć" Drogę Mleczną? Na to pytanie poszukamy wspólnie odpowiedzi. "Gwiazda zmienną jest" – nie wierzycie? Na tych zajęciach dowiemy się na czym polega zmienność niektórych gwiazd. A jeżeli pogoda pozwoli, będziemy oglądać jedną z nich.

Zajęcia poprowadzą nasi absolwentki kierunku astronomii: Patrycja Pakońska i Magdalena Maszewska.

Patrycja Pakońska jest absolwentką astronomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracę magisterską obroniła w zakładzie astronomii gwiazdowej i pozagalaktycznej. Tematyką jej pracy były gwiazdy zmienne kataklizmiczne, na przykładzie własnych obserwacji. W Centrum Hewelianum pełni funkcję specjalisty ds. edukacji astronomicznej.

Magdalena Maszewska jest absolwentką Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Prace magisterską pisze w Katedrze Astronomii i Astrofizyki z gwiazd zmiennych zaćmieniowych. Prowadziła samodzielne obserwacje astronomiczne (w tym na największym teleskopie optycznym w Polsce), zajmowała się także spektroskopią (badaniem składu gwiazd zmiennych). Oprócz tego zajmowała się badaniem materii międzygwiazdowej.

Załączniki

 
Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. ZAMKNIJ