Naukowa odyseja w "Galerii ruchu"

01-10-2016 08:00

Komora mgłowa, czujny siłownik, sedno mięśnia czy Machina „Coelestis”, która bada ruch komet - jeśli chcesz rozszyfrować te nazwy wybierz się do "Galerii ruchu". Tylko tam znajdziesz wiele prototypowych, unikalnych w skali kraju i Europy urządzeń, na których można samemu przeprowadzać doświadczenia.

O tym czym i dla kogo jest Galeria Ruchu, jedna z najbardziej zaawansowanych technologicznie pracowni w Centrum Hewelianum rozmawiamy z Magdą Maszewską z Centrum Hewelianum, opiekunem Galerii Ruchu.

Czy jest w Gdańsku miejsce, w którym studenci kierunków ścisłych mogą poszerzyć swoje kompetencje?

Tak, i to w samym sercu miasta - w Centrum Hewelianum, czyli gdańskim centrum nauki. To tu, w jednym z obiektów, mieści się niezwykła pracownia, gdzie historia spotyka się z nowoczesnością. Galeria Ruchu, która niegdyś pełniła rolę galerii strzeleckiej, teraz zachwyca innowacyjnością. Właśnie w tym miejscu znajduje się pracownia fizyczna, w której studenci kierunków ścisłych mogą poszerzyć swoją wiedzę.

Jak wygląda wizyta w Galerii Ruchu?

Zależy kto przychodzi. Studenci wykonują doświadczenia według skryptów. Goście indywidualni są oprowadzani po pracowni, edukator opowiada o wybranych stanowiskach - można usłyszeć o zjawiskach fizycznych i ich zastosowaniach w zaawansowanym sprzęcie.Zapraszamy też uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Dla tych grup wiekowych przewidziano oprowadzanie po Galerii i czas na samodzielne eksperymenty.

Pracownia mieści ponad 30 stanowisk, przy których studenci badają różne postacie ruchu: ruch w wodzie i w powietrzu, w kosmosie, zdalnie sterowany czy chaotyczny. Zróżnicowane warsztaty oraz zajęcia laboratoryjne w tym miejscu rozbudzają zainteresowania nowoczesnymi technologiami oraz prowokują do samodzielnego poznawania praw fizyki. Galeria została wyposażona także w pracownię komputerową, umożliwiającą wykonanie sprawozdania z przeprowadzonych doświadczeń.

Co w takich zajęciach przyciąga studentów?

Przede wszystkim możliwość samodzielnego wykonywania doświadczeń przy użyciu nowoczesnych technologii. W skład wyposażenia pracowni wchodzi m.in. pierwsza w Polsce komora mgłowa, która umożliwia obserwację promieniowania kosmicznego, kamera termowizyjna, tunel aerodynamiczny, a także kilka robotów. Nie da się ukryć, że Galeria Ruchu zachwyca także wyjątkową infrastrukturą oraz aranżacją świetlną.

Czy Galeria Ruchu jest dla każdego? Kto skorzysta z wizyty najbardziej?

Galeria ta nie jest jedną z interaktywnych wystaw Centrum Hewelianum, w których każdy znajdzie coś dla siebie. W tym miejscu skupiamy się na trudniejszych zagadnieniach z fizyki i astronomii, dlatego ofertę kierujemy przede wszystkim do osób zainteresowanych tymi dziedzinami nauki. Nowoczesne techniki multimedialne, wykorzystywane w Galerii ułatwiają przekaz informacji, a udział w zajęciach rozbudza ciekawość naukową, dlatego z wizyty tutaj najbardziej skorzystają uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, którzy staną przed wyborem kierunku dalszej edukacji, oraz oczywiście studenci uczelni wyższych.

Więcej pod nr tel. (58) 742 33 52 oraz na stronie "Galeria ruchu"

Zdjęcia

 
Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. ZAMKNIJ