Noc Naukowców już za nami!

29-09-2009 10:57

W pierwszy weekend kalendarzowej jesieni i po raz pierwszy w Centrum Hewelianum odbyła się impreza zatytułowana „Noc Naukowców”. Stanowi ona część cyklu imprez popularnonaukowych organizowanych równocześnie w 200 miastach Europy.

Europejska Noc Naukowców, zapoczątkowana przez Komisję Europejską w 2005 roku, odbywa się zawsze w ostatni piątek września, równocześnie we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Jej celem jest przybliżenie trudnego i zawiłego świata nauki oraz eksperymentów wszystkim zainteresowanym.

W gdańskim wydaniu Nocy Naukowców, na majdanie Fortu Góry Gradowej, młodszych i starszych miłośników nauki przywitała grupa Inter_Edu, której pokaz „Temperatura czyli jak ciekły jest zimny azot?” cieszył się niesłabnącym zainteresowaniem aż do późnych godzin nocnych. Zjawisko lewitacji, wystrzały i kontrolowane wybuchy opatrzone naukowym komentarzem połączonym z lekkim dowcipem wywoływały uśmiech i fascynację na twarzach i dzieci i rodziców.

Kolejną atrakcję wieczoru stanowił pokaz pt. „Przeminęło z wiatrem” przygotowany przez Krzysztofa Ciesielskiego z Centrum Hewelianum. Uczestnicy z zapartych tchem podziwiali zjawiska fizyczne związane z ruchem powietrza.

Ogromnych zainteresowaniem cieszyły się także warsztaty z robotyki przybliżające tajniki konstruowania i programowania robotów. Zajęcia prowadzone przez animatorów z RoboNET zgromadziły młodych adeptów techniki, którzy mieli okazję samodzielnie uczestniczyć w konstruowaniu niektórych elementów robotów. Z warsztatów można było udać się na interaktywną wystawę „Energia, Niebo i Słońce”.

Dodatkową atrakcję wieczoru stanowił konkurs wiedzy o Centrum Hewelianum. Zwycięzcom gratulujemy wiedzy !

Ogromne zainteresowanie, z jakim spotkała się idea nocy poświęconej nauce, skłoniła nas do wpisania jej na stałe w harmonogram działań Centrum Hewelianum.

Wszystkim miłośnikom nauki dziękujemy za tak liczne przybycie i zapraszamy na kolejną edycję imprezy. Już za rok…

Zdjęcia

 
Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. ZAMKNIJ