Pomóż nam sprawić by Centrum Hewelianum było jeszcze bezpieczniejsze!

21-09-2016 15:22

Ból w klatce piersiowej, omdlenie – zanim przyjedzie karetka miną cenne minuty – do tego czasu można uratować komuś życie dzięki przenośnemu defibrylatorowi AED. Coraz więcej placówek publicznych wyposażanych jest w tego typu sprzęt. Za sprawą projektu w Budżecie Obywatelskim, z Twoją pomocą, takie urządzenia pojawią się w 33 placówkach na terenie Gdańska. Jedną z nich będzie Centrum Hewelianum. Głosowanie już trwa i zakończy się 25 września br.

- Pomysł na projekt zrodził się w kwietniu, kiedy zupełnie przypadkiem zobaczyłem taki defibrylator w gmachu pomiędzy Urzędem Wojewódzkim a Urzędem Marszałkowski – mówi Mateusz Błażewicz, pomysłodawca projektu oraz radny dzielnicy Brzeźno. - Jako, że był to okres poprzedzający zgłaszanie projektów do Budżetu Obywatelskie, a wtedy jeszcze nie miałem pomysłu na projekt, postanowiłem pogłębić swoją wiedzę na temat takich urządzeń, właśnie w kontekście Budżetu Obywatelskiego.

Takie urządzenia to już standard w publicznych placówkach na Zachodzie.

- Wiedziałem wówczas, że takie urządzenia są czymś powszechnych na Zachodzie, że dostępność tego typu urządzeń zwiększa szanse na przeżycie osób, u których wystąpiła zatrzymanie krążenia nawet do 70 proc. – dodaje radny. - Jednocześnie oprócz wspomnianego defibrylatora w Urzędzie Wojewódzkim i na Dworcu Głównym w Gdańsku, nie kojarzyłem innego miejsca w Gdańsku, gdzie takie urządzenie było dostępne. Tak narodził się pomysł na to by wyposażyć w przenośne, lekki i bezpieczna oraz proste w użyciu defibrylatory AED.

Pomysł popiera również prof. Grzegorz Raczek, kardiolog, kierownik Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Serca Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

- W internecie trafiłem na wywiad z prof. Grzegorzem Raczakiem, w którym wspominał o swoim pomyśle na wdrożenie systemu defibrylatorów w całej Polsce i pracę dyplomową dr Tomasza Łopacińskiego, która w istocie była gotowym projektem wdrożenie systemu defibrylatorów AED – dodaje radny. – Z ciekawości sprawdziłem też, gdzie takie urządzenia w Gdańsku funkcjonują i okazało się, że jest ich zaledwie kilkanaście, przy tym tylko niewielka liczba wskazanych lokalizacji pokrywała się z listą tych lokalizacji, które rekomendował dr Łopaciński. Na zachodzie takie defibrylatory wiszą na ścianach każdej instytucji publicznej. Tam to standard.

Żeby pomóc wyposażyć 33 placówki, w tym Centrum Hewelianum, w taki sprzęt prosimy o oddawanie głosów na projekt, który już znalazł się w Budżecie Obywatelskim. To projekt nr 3 i znajduje się na liście projektów ogólnomiejskich pt.: Bezpieczny Gdańsk - automatyczne defibrylatory AED do ratowania życia w przestrzeni miejskiej"

Zobacz jak głosować na projekty w Budżecie Obywatelskim: www.gdansk.pl

Projekt, poza zakupem urządzeń, zakłada również przeszkolenie personelu wszystkich placówek, w których się znajdzie defibrylator, to jest łącznie kilkaset osób. Wprowadzenie ich poprze również szeroka kampania informacyjno-promocyjna, której celem jest poinformowanie mieszkańców, gdzie takie urządzenia się znajdą oraz co należy zrobić w przypadku zatrzymania krążenia.

Pełna lista lokalizacji, w których mają znaleźć się przenośne defibrylatory:

1. ul. 3 Maja na przystanku tramwajowym na przeciwko dworca PKS

2. Gdańsk-Oliwa - Pętla tramwajowa

3. Plac Gustkowicza 13 CIK

4. Rynek Zielony, ul. Czerwony Dwór 33

5. ul. Podwale Staromiejskie Technikum Łączności lub Targ Rybny

6. Tunel przy Dworcu Głównym z City Centrum

7. Pętla tramwajowa Chełm-Witosa

8. Pętla tramwajowa Łostowice-Świętokrzyska

9. Pętla tramwajowa Siedlce

10. Centrum Hewelianum, ul. Gradowa 6

11. Rejon/pętla przed budynkiem dworca PKP Gd-Wrzeszcz od strony Al.. Grunwaldzkiej

12. Rejon/SKM Gdańsk-Przymorze-Uniwersytet

13. Rejon SKM Gd-Żabianka - deptak Osiedla Żabianka

14. Zespół Obsługi Mieszkańców nr 1, ul. Partyzantów 74 /GZNK

15. Zespół Obsługi Mieszkańców nr 2, ul. Milskiego 1

16. Zespół Obsługi Mieszkańców nr 3, ul. Nowe Ogrody 8/12

17. Zespół Obsługi Mieszkańców nr 4, ul. Wilanowska 2/Straż Miejska

18. Miejski Ogród Zoologiczny, ul. Karwieńska 3 (1/3)

19. Miejski Ogród Zoologiczny, ul. Karwieńska 3 (2/3)

20. Miejski Ogród Zoologiczny, ul. Karwieńska 3 (3/3)

21. Ul. Żaglowa - parking przy stadionie Energa Arena

22. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, ul. Smoleńska 5/7

23. Szkoła Podstawowa nr 16, ul. Ubocze 3 lub Noclegownia

24. Ochotnicza Straż Pożarna Świbno

25. Ochotnicza Straż Pożarna Sobieszewo

26. Twierdza Wisłoujście

27. Bazylika Mariacka, ul. Podkramarska 5

28. Pływalnia, ul. Chałubińskiego 13

29. Gd-Osowa Komisariat Policji nr IX ul. Balcerskiego 36

30. Skwer Heweliusza ul. Rajska przy fontannie

31. Urząd Miejski, ul. Wyspiańskiego 9A

32. Rejon/Dom Kultury Morena, ul. Zofii Nałkowskiej

33. Brzeżno - rejon przystanku tramwajowego ul. Krasickiego/ul. Zdrojowa.

Zdjęcia

 
Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. ZAMKNIJ