Sprawozdanie z wystawy "Wielki Zderzacz Hadronów - Jak to działa?"

25-06-2009 10:48

W dniu 10 września 2008 roku Europejska Organizacja Badań Jądrowych (CERN) uruchomiła na granicy Szwajcarii i Francji największe w historii urządzenie badawcze – Wielki Zderzacz Hadronów (Large Hadron Colider – LHC).

Problemy techniczne spowodowały, że eksperymenty, które miały być za jego pomocą przeprowadzone odłożone zostały o rok. Jednak już dzisiaj można zapoznać się z jego budową i oczekiwanymi rezultatami zwiedzając wystawę „Wielki Zderzacz Hadronów – Jak to działa?”, którą przygotowali fizycy z Politechniki Warszawskiej współpracujący z instytucjami związanymi z CERN. Centrum Hewelianum przygotowało gdańską edycję tej wystawy, którą można było odwiedzić w dniach 15-21 czerwca na terenie Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Przy pomocy pracowników i studentów Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej (partnera wystawy) przez 7 dni mieszkańcy Gdańska i osoby odwiedzające Gród nad Motławą mogli zapoznać się nie tylko z podstawowymi elementami samego zderzacza, ale również przeprowadzić eksperymenty potwierdzające prawa fizyki, które leżą u podstaw największego eksperymentu w dziejach ludzkości. Zwiedzający mogli samodzielnie zmierzyć prędkość światła za pomocą ... kuchenki mikrofalowej i wafelka, zobaczyć promieniowanie kosmiczne, czy też ilość promieniowania przenikającego stale przez nasze ciała oraz pojeździć lewitującym pociągiem. Codziennie tajniki fizyki przybliżali zwiedzającym zaproszeni goście w ramach organizowanych przy okazji wystawy otwartych wykładów popularnonaukowych.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wystawy.

Odwiedzająca wystawę młodzież mogła wziąć udział w konkursie wiedzy o Wielkim Zderzaczu Hadronów. Ostatniego dnia ekspozycji, o godzinie 15.00 komisja w składzie: Monika Lisowska, Leszek Wicikowski i Marek Pawłowski wyłoniła zwycięzców. Pierwszą nagrodę – laptop – wygrał Tomasz Żochowski, drugą – kartę prezentową Empik o wartości 300 zł – Adrianna Krzemińska, a trzecią – kartę prezentową Empik o wartości 200 zł – Michał Markowski. Nagrody ufundował główny partner imprezy – Grupa PZU.

Zdjęcia

 
Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. ZAMKNIJ