Tworzymy Edukacyjny Park Miejski – Eko Hewelianum

04-10-2016 12:30

Centrum Hewelianum to nie tylko interaktywne wystawy, edukacyjne zabawy czy naukowe imprezy, ale to też nieco ponad 20 hektarów zieleni. Nasz park jest otwarty przez całą dobę dla Ciebie, Twojej rodziny i czworonożnych przyjaciół. Specjalnie z myślą o Was zmieniamy się by być jeszcze bardziej eko. Prace już ruszyły!

22 września podpisaliśmy umowę na „Zagospodarowanie terenu parku u zbiegu ul. Dąbrowskiego i Powstańców Warszawskich w Gdańsku na terenie Centrum Hewelianum, realizowane w ramach zadania pn. „EKO Hewelianum – Utworzenie Pofortecznego, Edukacyjnego Parku Miejskiego”.

Zadanie obejmuje zagospodarowanie parku pofortecznego u zbiegu ulic Dąbrowskiego i Powstańców Warszawskich w Gdańsku. Jest to teren, który stanowi przedpole Bastionu Neubauera. Obecnie jest on porośnięty darnią, występuje tu też starodrzew (w tym pomniki przyrody). Wzdłuż ulicy rośnie żywopłot formowany z grabów, natomiast ścieżki stanowią głównie zwyczajowe przedepty. W centralnej części terenu znajduje się plac zabaw, który zostanie zachowany. Oprócz tego przez teren przebiega miejska sieć c.o. wraz z komorą ciepłowniczą. Powierzchnia parku objętego pracami wynosi ok. 17 000 m kw.

Zakres prac objętych umową obejmuje:

1) Oczyszczenie terenu ze zniszczonych elementów małej architektury (tablice informacyjne, ławki itp.) wraz z wywozem i utylizacją odpadów.

2) Ukształtowanie i plantowanie terenu.

3) Wykonanie ścieżek parkowych szerokości 3m, o nawierzchni ziemno-żwirowej. Przebieg jednej ze ścieżek będzie przypominał kształt rawelinu podkreślony od strony skarpy żywopłotem z grabów.

4) Ustawienie wzdłuż ścieżek 15 ławek parkowych oraz koszy na śmieci.

5) Budowa oświetlenia parkowego (oprawy LED) oraz iluminacji okazów drzew. Instalacja w rejonie drzew wykonana zostanie metodą bezwykopową.

6) Wykonanie instalacji wodociągowej do podlewania zieleni.

7) Wykonanie trawników na oczyszczonym i wyrównanym terenie oraz na skarpach.

Prace rozpoczęły się w październiku i potrwają do listopada tego roku. Wykonawcą wybranym w drodze przetargu jest Spółka PARK-M POLAND ze Starego Sącza.

Niestety, w trakcie wykonywania prac należy spodziewać się utrudnień w korzystaniu z tej części parku. Postaramy się je w miarę możliwości zminimalizować.

W tym samym czasie będziemy naprawiali ciągi piesze i pieszo-jezdne na naszym terenie (środkowy pas Suchej Fosy, ścieżka od ul. Gradowej w stronę krzyża, ścieżka w rejonie Domu Wałmistrza). Prace w Suchej Fosie prowadzone będą odcinkami, przy czym przygotowane zostaną tymczasowe obejścia remontowanych odcinków. Wykonawcą jest Spółka STRABAG, która w ubiegłym roku przebudowała ul. Gradową.

Zdjęcia

 
Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. ZAMKNIJ