VII Bałtycki Festiwal Nauki - podsumowanie

25-05-2009 09:31

W ramach VII Bałtyckiego Festiwalu Nauki w dniach 28 - 31 maja br. Centrum Hewelianum po raz drugi zaprosiło mieszkańców Trójmiasta do wzięcia udziału w szeregu imprez na terenie fortu Góry Gradowej.

Imprezy w Centrum Hewelianum rozpoczęły plenerowe warsztaty w piątek 29 maja pt.: „Oko w oko z przyrodą miejską, czyli zielone wędrówki po Grodzisku”. W czasie zajęć uczestnicy zapoznali się ze szczególnie cennymi zwierzętami i roślinami występującymi na terenie Góry Gradowej. Wycieczki ze znawcami przyrody dały możliwość przyjrzenia się z bliska ciekawym formom przyrody jak również zapoznania się z użytkami ekologicznymi utworzonymi na terenie należącym do Fortu Grodzisko. W międzyczasie każdy mógł rozwiązywać rebusy i quiz dotyczące przyrody zwiedzanego terenu. Była też możliwość zapoznania się ze specjalnym programem komputerowym służącym do określania ilości zużywanego dwutlenku węgla - tzw. kalkulatorem emisji CO2. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowe upominki związane z Centrum Hewelianum.

W czwartek również 28 maja, w Kaponierze Południowej zorganizowane zostały zajęcia poświęcone właściwościom najważniejszych zakresów fal elektromagnetycznych, które docierają do Ziemi z kosmosu. Przeplatany pokazami wykład pt. „Tu Radio Kosmos. Zapraszamy na naszą audycję” poprowadził dr Krzysztof Ciesielski, Specjalista ds. Realizacji Wystaw PKFM „Twierdza Gdańsk”. Uczestniczący w zajęciach uczniowie gdańskich gimnazjów mieli również możliwość zwiedzenia wystawy „Energia, Niebo i Słońce”, która w tym dniu dla uczestników VII Bałtyckiego Festiwalu Nauki była bezpłatna.

Centrum Hewelianum, zwłaszcza w tym roku, który ogłoszony jest Międzynarodowym Rokiem Astronomii, nie może pominąć tej dyscypliny, jakże ważnej przecież dla naszego Patrona. W piątek, sobotę i niedzielę zorganizowaliśmy warsztaty astronomiczne pod tytułem „Niebo nad Grodziskiem”. Zajęcia rozpoczynały się każdego dnia o godzinie 20 odczytem, który prowadził dr Krzysztof Rochowicz, astronom z zaprzyjaźnionego z nami Instytutu Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Niestety, kapryśna aura w pierwsze dwa dni pokazała nam, jak nieprzewidywalne są obserwacje astronomiczne: zasnute chmurami niebo (a w piątek nawet ulewny deszcz i burza) zmusiły nas do poprowadzenia „obserwacji” wyłącznie teoretycznie – za pomocą specjalnego oprogramowania. Ostatniego dnia niebo okazało się dla nas łaskawe i obecni tego dnia na zajęciach mieli możliwość zaobserwowania ciekawych obiektów na niebie: m.in. podziurawionego kraterami Srebrnego Globu (Księżyc w pierwszej kwadrze idealnie nadaje się do obserwacji jego powierzchni) oraz Saturna z jego niezwykłymi pierścieniami. Możemy chyba mówić o sukcesie tej imprezy, gdyż po jej zakończeniu uczestnicy dopytywali o datę kolejnej podobnej.

W sobotę dnia 30 maja 2009 r. na terenie PKFM „Twierdza Gdańsk” zorganizowaliśmy Dzień Historii. W godz. 10-15 zaprezentowała się, dając pokaz musztry wojskowej, grupa rekonstrukcji historycznej (pruski 52. Pułki Piechoty wraz z gośćmi). Chętni mogli również zobaczyć, jak wyglądało życie żołnierza z pocz. XIX w., ponieważ rekonstruktorzy rozbili na majdanie niewielkie obozowisko. Pokazy te cieszyły się dużą popularnością wśród zwiedzających, którzy w tą słoneczną sobotę odwiedzili fort Góry Gradowej. Zorganizowane zostały dla wszystkich chętnych także cztery dwugodzinne wycieczki z wykwalifikowanymi przewodnikami po terenie parku, z którymi zwiedzono także niektóre, na co dzień niedostępne, obiektu fortu Góry Gradowej. Dla najmłodszych przygotowano specjalną grę terenową z elementami quizu historycznego pt. „W poszukiwaniu skarbu”. Trzy, równorzędne nagrody (zestaw gadżetów związanych z Centrum Hewelianum, darmowe wstępy na wystawy oraz zwiedzanie fortu z przewodnikiem w dowolnie wybranym terminie) zostały przyznane następującym osobom: p. Barbarze Monkiewicz, p. Rochowi Sosińskiemu oraz p. Agnieszce Spirowskiej. Gratulujemy!

Impreza "Oko w oko z przyrodą miejską, czyli zielone wędrówki po Grodzisku" została dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Zdjęcia

 
Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. ZAMKNIJ